Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na błędy przy sporządzaniu umów

27 lipca 2023 | Raporty RZ | Marcin Szymankiewicz Dariusz Zając

FORMALNOŚCI | Większość błędów zauważonych następczo można skorygować w drodze sporządzenia aneksu.

Aby umowa sprzedaży była ważna, powinna precyzować przedmiot umowy, właściwie określać strony umowy, zawierać datę i miejsce jej zawarcia, termin realizacji oraz wydania rzeczy i zapłaty. Niezbędne będzie również ustalenie praw i obowiązków stron. Zgodnie z art. 58 § 1 k.c. czynność prawna będzie nieważna wtedy, gdy jest sprzeczna z ustawą, ma na celu obejście przepisów prawa oraz wtedy, gdy jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Pierwszy błąd: brak daty

Częstym błędem przy umowach sprzedaży jest brak daty sporządzenia umowy, co utrudnia możliwości dochodzenia roszczeń dla stron oraz ustalenie okresów przedawnienia.

Drugi błąd: brak miejsca sporządzenia umowy

Banalny brak miejsca sporządzenia umowy może wpłynąć na problemy z ustaleniem właściwości sądowej odnośnie do wniesienia pozwu.

Trzeci błąd: niedookreślenie stron umowy

Inne trudności wiążą się z nie dość precyzyjnym ustaleniem stron umowy. Dane do umowy spisujemy z dokumentu pozwalającego na stwierdzenie tożsamości drugiej strony kontraktu (dowód osobisty lub paszport). Brak precyzyjnych danych oznaczających stronę uniemożliwi chociażby doręczenie pozwu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12632

Wydanie: 12632

Spis treści

Reklama

Zamów abonament